DLA JEDNYCH SPORT WYCZYNOWY

Dla innych rekreacja

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Olsztyńskie Kajakarstwo Sportowe (OKS)

Email Drukuj PDF

Chcesz zostać jednym z nas? Nic prostszego !

Szukasz przyjaciół, sportu, rozrywki ? Chcesz być bliżej wody? Jesteśmy dla Ciebie. Jesteśmy grupą założoną z osób w różnym wieku, które uwielbiają sport, aktywne spędzanie wolnego czasu, rywalizację, bycie wśród ludzi. Przyjdź, spróbuj i zdecyduj się.

Po krótce - Olsztyńskie Kajakarstwo Sportowe to aktywne kluby i stowarzyszenia sportowe zajmujące się uprawianiem i propagowaniem konkurencji sportowych w KAJAKARSTWIE

Są to głównie kajaki i kanadyjki zarówno mężczyzn jak i kobiet w każdej kategorii wiekowej. Od młodzika, poprzez juniora i seniora na mastersach kończąc. Ci wyczynowi trenują w klubach sportowych OKSW i KSC. Ponadto nasi Mastersi kajakarstwa,  jak również Smocze Łodzie. W tym przypadku najmłodsza konkurencja w kajakarstwie światowym i krajowym u nas trenująca w olsztyńskim OKSW. Istnieją jeszcze w kajakarstwie kategorie jak: kajakarstwo górskie, kajak polo i kajak free. To są również absolutnie przynależne konkurencje KAJAKARSTWA klasycznego lecz nie są one praktykowane w Olsztynie. Nie znaczy to jednak, że z czasem może się to zmienić.

Na dzień dzisiejszy w naszym mieście działają trzy podmioty (jw.) zajmujące się tą dyscypliną sportu. Są one skupione w jednym miejscu na przystani przy ul. Jodłowej )  (aktualnie Olimpijska 1.Najstarszy z klubów to dawny Olsztyński Klub Sportowy wywodzacy sie z pierwszego klubu Olsztyńskiego Klubu sportów Wodnych z bazą przy plazy miejskiej w hangarach dawnego WOPR-u z tradycja ponad 55-letnią i licznymi zmianami nazw i działaczy. Dziś z dziwną nazwa Plastex KSC (Kayak Sport Club). Niestety swego czasu z powodu brak chęci porozumienia i jakiejkolwiek współpracy ze strony władz dawnego OKS-u doszło w roku 2004-2006 do kolejnego już w historii kajakarstwa olsztyńskiego do rozłamu wewnętrznego środowiska. Wyłoniły się z OKS-u dwa nowe kluby. Jako pierwsze zawiązało się w 2004 roku Polskie Stowarzyszenie Weteranów Kajakarstwa skupiające w swoich szeregach byłych zasłużonych i utytułowanych kajakarzy i kanadyjkarzy lat 60,70,80  i 90-tych. To z nich zawiązała się również silna i już znacząco utytułowana grupa sportowa pływająca i startująca w Smoczych Łodziach. To popularnie znany klub pod nazwą medialnąÂ OKSmoka - "Olsztyński Klub Smoka". W roku 2006 arogancja i ignorancja Prezesa OKS J. Milewskiego i brak checi partnerskiej wspołpracy z grupą kanadyjkarzy prowadzoną od 1960 roku przez trenera W.Sklinsmonta doprowadza do kolejnego rozłamu w srodowisku. Powstaje nowy klub sportowy o nazwie nawiazujacej do poczatków olsztynskiego kalakarstwa sportowego Olsztyński Klub Sportów Wodnych, skupiąjący na początku głównie kanadyjkarzy. Od roku 2009 dokonano tam na prośbę samych zainteresowanych po raz pierwszy naboru młodych kajakarzy pod okiem szkoleniowców w osobie utytułowanego olimpijczyka Adama Seroczynskiego i znanaego kajakarza maratończyka Adama Roćko. Zadeklarowali oni chęć szkolenia młodzieży w nowo powstałym klubie a nie w istniejacym OKS-ie pomimo ogromnych trudności sprzętowych i technicznych. Takim doswiadczonym ludziom poprostu nie można było odmówić i trzeba było zrobić wszystko aby mogli pracować z młodzieżą. Nie wspominając już o stracie jakie poniosłoby kajakarstwo olsztyńskie z tego tytułu.

Niestety z powodu niemożliwosci stworzenia odpowiednich warunkow sprzętowych (brak lepszej klasy kajaków wyczynowych) oraz braku deklarowanej pomocy władz sportowych w tym względzie dla coraz lepiej radzącej sobie w OKSW grupie tych młodych kajakarzy prowadzonych przez doświadczonych trenerów jakimi byli Adam Seroczyński i Adam Roćko postanowiono za obopólną zgodą i dla dobra kajakarstwa olsztyńskiego, że grupa ok. 14 młodych kajakarzy z OKSW przejdzie wraz z trenerami Seroczynskim i Roćko do OKS-u. Niech ten fakt będzie momentem przełomowym i dobrym przykładem jak powinna wygladać dobra współpraca na rzecz kajakarstwa olsztyńskiego. Tylko tak na drodze współpracy, zjednoczenia się i wytyczenia wspólnych celów  mając na uwadze planowane daleko idące inwestycje miejskie mamy szansę by powstały  przy ul. Jodłowej  warunki do uprawiania kajakarstwa na miarę XXI wieku.

Kolejny wstrząs środowiska OKS to rok 2015 i rozwiazanie i likwidacja OKSmoka. Nastepnie gruntowna reorganizacja OKSW i dostosowanie jego struktur organizacyjnych do potrzeb funkcjonowania na nowo powstałym obiekcie miejskim jakim jest przy Olimpijskiem 1 OCK (Olsztyńskie Centrum Kajakarstwa). 

Pamiętajmy, że celem nadrzędnym istnienia tej strony jest szerzenie popularności i propagowanie kajakarstwa w naszym regionie poprzez aktywne uczestniczenie w życiu środowiska kajakarstwa olsztyńskiego bez uprzedzeń i podziałów. Pisać i relacjonować może każdy. My zaś będziemy pomagać i wspierać, transparentnie zapisywać na tej stronie wydarzenia aktualne i przeszłość związaną z naszym środowiskiem. Do dalszej jeszcze bardziej obszernej lektury historii i ciekawszych wydarzń kajakarstwa olsztyńskiego zapraszamy do części archiwalnej naszej strony .

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 
You are here: Olsztyńskie Kajakarstwo