DLA JEDNYCH SPORT WYCZYNOWY

Dla innych rekreacja

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Stowarzyszenie Weteranów Kajakarstwa

Email Drukuj PDF

Szukasz przyjaciół, sportu, rozrywki ? Chcesz być bliżej wody? Jesteśmy dla Ciebie. Jesteśmy grupą założoną z osób w różnym wieku, które uwielbiają sport, aktywne spędzanie wolnego czasu, rywalizację, bycie wśród ludzi. Przyjdź, spróbuj i zdecyduj się.

Stowarzyszenie Weteranów Kajakarstwa przy Olsztyńskim Klubie Sportów Wodnych jest Stowarzyszeniem olsztyńskim założonym z osób w różnym wieku, które uwielbiają sport, aktywne rekreacyjne spędzanie wolnego czasu, rywalizację przez udział w zawodach smoczych łodzi, wyścigach na kajakach i kanadyjkach. Cel główny to wzajemne wspieranie się i wspólna działalność na rzecz rozwoju i współpracy w dziedzinie kajakarstwa. Czekamy na każdego z Was, bo każdy członek naszego Stowarzyszenia jest dla nas bardzo ważny. Nie oczekujemy od Ciebie doświadczenia w pływaniu na kanadyjkach, kajakach ani innych sportów, jednak nie są one przeszkodą a wręcz bardzo pomagają. Nasze stowarzyszenie to nie tylko kajaki, kanadyjkli, smocze łodzie. Dla naszych członków organizujemy spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, nording working, biegi w terenie na nartach biegowych, wspólne ćwiczenia na siłowni, basenie, jak również wypady w góry i w ciekawe miejsca. Chcemy w stylu integracyjnym propagować zdrowy tryb życia i wspólne aktywne spędzanie czasu wolnego. Co ważne również wspólnie z rodzinami. U nas każdy znajdzie swoje miejsce bez wzgledu na wiek, płęć czy stopień sprawności fizycznej. Miejsce naszych działań to latem przystań na jeziorze Krzywym przy ul.Jodłowej 9A. Zimą również przystań i zajęcia w terenie plus basen, sala i inne obiekty sportowe w mieście.

Koszty przynależenia do naszego Stowarzyszenia są bardzo niskie i na dzień dzisiejszy składka miesięczna to 30,- zł miesięcznie.. Płacimy przelewem na k-to OKSW . Namiary w kontaktach na stronie głównej. W zamian za to oferujemy niograniczony dostęp do obiektów sportowych oraz naszego sprzętu na przystani nad jez. Krzywym przy ul. Olimpijskiej 1. tobie oraz Twojej njbliższej Rodzinie (w ograniczonym zakresie).

KRYTERIA WETERAŃSTWA

Kryteria "weteraństwa"są ogólnie znane. W jakimś etapie życia stwierdzamy, że prawie wszystko w naszym życiu jest ustalone. Niektórzy są po przejściach inni czasami są bezgranicznie szczęśliwi, a jeszcze inni nie wiedzą gdzie mogą zgubić choć na chwilę stres dnia codziennego. No i nagle olśnienie, przecież kiedyś było tak cudownie: woda, słońce, grupa i ten smak zmęczenia po wysiłku fizycznym. Rozwiązanie nasuwało się jedno – powrót do sportu i kajaków.  Tak było też z naszymi WETERANAMI KAJAKARSTWA. Początkowo treningi odbywały się sporadycznie i indywidualnie potem częściej i w grupach. Wśród pierwszych byli tacy jak: Wacław Sklinsmont, Żdzisław Grajżul, Jarosław Gulak, Leszek Gryckiewicz, Leszek Konarzewski, Andrzej Adamiuk i wielu, wielu innych których głównie oni pociągneli za sobą.

HISTORIA I CELE STOWARZYSZENIA
Były to lata 1995- 2000. Szczególnie ważne dla powstania ideii założenia PSWK. I tak po pierwszych i drugich M.P. zorganizowanych przez środowisko warszawskie, kolejne mistrzostwa odbyły się w Bydgoszczy , Krakowie i Poznaniu. Niejednokrotnie zawodnicy weterani byli postrzegani tam jak „piąte koło u wozu”. Po licznych startach i przepychankach z organizatorami regat, ( np. jednoczesny start 15 osad weteranów , w przerwie obiadowej regat na 9-ciu torach, itp.) grupa olsztyńskich Weteranów postanowiła zrzeszyć się w Stowarzyszenie, celem lepszej organizacji i ochrony naszej weterańskiej działalności w Olsztynie i na terenie kraju. Najbardziej liczną i działającą była swego czasu grupa Weteranów z Olsztyna, która przejęła inicjatywę organizacji kolejnych mistrzostw w Olsztynie i powołania do istnienia Polskiego Stowarzyszenia Weteranów Kajakarstwa. Osoby takie jak Wacław Sklinsmont, Zenon Szeszkowski, Leszek Konarzewski,Leszek Gryckiewicz, Jerzy Gąska, bracia Jarosław i Bogdan Gulak, Adam Wyszkowski, Andrzej Adamiuk i wielu wielu innych to główni prekursorzy naszego zorganizowanego ruchu weterańskiego. Równocześnie zaczęliśmy poważnie traktować starty na smoczych łodziach które dziś zdominowały Olsztyn.

Założenie i struktury PSWK
W roku 2003 po wystąpieniu ze struktur OKS z powodu niemożliwych warunków współpracy jakie proponował Zarząd OKS grupa weteranów olsztyńskich postanowiła załozyć własną organizację o nazwie Polskie Stowarzyszenie Weteranów Kajakarstwa z siedzibą w Olsztynie. Stowarzyszenie o szerokim zasiegu pasujące również do oczekiwań  pozostałych weteranów kajakarstwa z Polski.Wybrano grupę załozycielską na czele której stanał Jerzy Gąska. Jego zadaniem było na zlecenie grupy dokonać wszelkich formalnosci związanych z zalegalizowaniem naszej działalności. Ponadto opracowanie Statutu i innych zasad i regulaminów funkcjonowania PSWK. Takich jak regulamin pracy Zarządu, Komisji Rewizyjnej i zasad funkcjonowania w grupie. Oficjalnie PSWK zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Olsztynie w dn.16.05.2004. Pierwszym Prezesem PSWK został Jerzy Gąska. W skład Zarządu weszli miedzy innymi- Wacław Sklinsmont Zenon Szeszkowski, Andrzej Adamiuk. Było rzeczą oczywistą, że naszą działalność będziemy kontynuować i prowadzić we współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym oraz Okręgowym Związkiem Kajakowym W-M. Zarząd PZK wspierał nas bardzo w tej inicjatywie. Złożyliśmy więc 20.10.2004 deklarację przynależności naszego Stowarzyszenia do Polskiego Związku Kajakowego w Warszawie. Fakt prawnego istnienia naszego Stowarzyszenia automatycznie zmienił organizacyjnie całokształt naszego sportowego"Weterańskiego" życia, które de fakto trwało zawsze jak długo kajakarstwo było w Olsztynie. Od roku 2009 po dobrowolnej rezygnacji z funkcji Prezesa Jerzego Gąska na czele nowo wybranego Zarządu PSWK ( Mariusz Rutkowski, Wojtek Burakowski, Bogusław Tański, Andrzej Muraszko. Komisja Rewizyjna - Andrzej Szuchnik, Marek Walczak) prezesem został Jarek Gulak.

DOKONANIA PSWK

Godny podkreślenia jest fakt, że wraz z ruchem Weterańskim w naszym stowarzyszeniu od początku zalegalizowała się również nowa grupa tj. "Smoczych Łodzi ". A już najbardziej cieszy nas decyzja Światowej Federacji Sportu o zakwalifikowaniu nowej i młodej w Europie dyscypliny jaką są "Smocze Łodzie", do kajakarstwa jako równoprawnej jak kajakrstwo klasyczne, górskie, polo czy free. Juz pirwszy nasz ezon 2005 obfitował w wielkie imprezy i wielkie sukcesy, zarówno w kajakach, kanadyjkach jak i "Smoczych Łodziach". Zorganizowliśmy z aktywną pomocą PZK wyjazd na I-sze. M.E. Masters w Kajakarstwie, które odbyły się w Szeged. Zaliczyliśmy pierwszy poważny strt w Klubowych M.E. w "Smoczych Łodziach" w Berlinie gdzie zdobyliśmy brazowy medal w kt.OPEN na 500m. Sytuacja po zalegalizowaniu PSWK i nawiazaniu współpracy z PZK poprawiła sie znacząco. Doczekaliśmy się też między innymi w 2007 w Poznaniu europejskiego PUCHARU MASTERS z prawdziwego zdarzenia, które już dziś są dla nas standartem. Startujemy w Poznaniu i w Bydgoszczy i innych torach regatowych Polski i Europy jak za dawnych lat.  O sukcesach indywidualnych nie będę wspominał. Zapraszamy do lektury pozostałych działów naszej strony internetowej. Oczywiście po drodze było też szereg innych regat mniejszej rangi ,w których również nie zabrakło naszych reprezentantów..

Sukcesy PSWK za rok 2010 r.

Brakujące wyniki kajakarzy i kanadyjkarzy naszego stowarzyszenia w 2010 r.
 Ponadto organizowaliśmy lub współorganizowaliśmy pośrednio użyczając naszych łódek w sezonie 2010 imprezy sportowo-rekreacyjne na rzecz mieszkańców Olsztyna:

Oraz szereg innych imprez integracyjnych w regionie z udziałem olsztyńskich Smoczych Łodzi organizowanych przez nas dla innych podmiotów  jak zakłady pracy, firmy i  stowarzyszenia. Stowarzyszenie nasze wspierało od wielu lat organizacyjnie i finansowo do roku 2006 działalność klubu OKS. Od chwili założenia Olsztyńskiego Klubu Sportów Wodnych obok działającej tam sekcji kanadyjkowej , w roku 2009 powstała tam, również sekcja Smoczych Łodzi , z którą współpracujemy w sferze wsparcia merytoryczno - organizacyjnego . Na dzień dzisiejszy współpraca z OKSW układa się wzorowo .

Sukcesy naszych weteranów kajakowych i kanadyjkowych PSWK w roku 2009.

I tak już na początku sezonu 2009 na pięknym ostródzkim torze odbyły się Mistrzostwa Europy w Maratonie Kajakowym. Nie zabrakło w tych zawodach naszych reprezentantów. W kat. K-1 na dystansie 21km wielki sukces odnotował Adam Wyszkowski zdobywając dla Polski i Olsztyna brązowy medal wśród najlepszych weteranów z całej Europy powyżej 40 lat. W sierpniu 23.08. w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów Kajakarstwa gdzie również ścigali się najlepsi Weterani Kajakarstwa. W bardzo licznej i silnej konkurencji naszym łupem padły dwa złote medale ( Piotr Traczewski, oraz Zdrajkowski Tomek i Bogdan Gulak w osadach mieszanych wspólnie z Kowalskim Sł i Głowackim M.) dwa srebrne i trzy brązowe medale. Wrzesień był miesiącem wyjątkowo bogatym w kajakowe wydarzenia sportowe w Olsztynie. W trzydniowym Festiwalu Wioseł również nasi Weterani w trzecim dniu startowali w kolejnej organizowanej przez nas edycji III Mistrzostw Polski Północnej Młodzików i Weteranów Kajakarstwa. Regaty nasze cieszą się coraz większą popularnością. Przybyło ok. 150 zawodników, rozegrano ponad 20 biegów w tym samych młodzików było ponad 20. Olsztyn ogólnie zdobył 11 medali. Złote krążki zdobyli Andrzej Kamiński, Leszek Konarzewski, oraz K-4 Gulak Jarosław, Gulak Bogusław, Konarzewski Leszek i ) oraz trzy srebrne i 5 brązowych medali. W tym samym terminie 05-06.09 odbywały się jednocześnie w czeskich Racicach Mistrzostwa europy Weteranów w Sprincie kajakowym.

Rok 2008 i nasze weterańskie sukcesy w kajakarstwie.

Rok 2008 zaczęliśmy startem w Długodystansowych Mistrzostwach Polski w Warszawie w dn.03.-04.05. Regaty te cechowały się dużą frekwencją zawodników weteranów. W niektórych biegach startowało ponad 20 zawodników. Z Olsztyna startowało tym razem wyjątkowo mało naszych weteranów bo zaledwie 3 kajakarzy i 1 kanadyjkarz. W Warszawie na dyst. 2 km w kat. K-2 Adam Wyszkowski wspólnie z Janem Ambroziakiem zdobyli złoty medal. Natomiast bezkonkurencyjny dotychczas na polskich torach regatowych w swojej kategorii wiekowej Andrzej Kamiński tym razem musiał uznać wyższość konkurencji i zdobył srebrny medal w kat. C-1 na 2 km.  W konkurencji K-2 Jan Ambroziak i Adam Wyszkowski zdobyli złoty medal oraz w K-1 również na 2 km Jan Ambroziak był IV a Adam Wyszkowski był VII i Andrzej Adamiuk zdobył XVIII pozycję. Absolutną gwiazdą tych mistrzostw był inny weteran Mariusz Rutkowski , który startował w Mastersach gdzie był bezkonkurencyjny oraz w kategorii senior wyczynowy, gdzie ostro mieszając wśród młodzieży zdobywał czołowe miejsca. Podkreślamy fakt , że udział w tych mistrzostwach wzięło ponad  40 weteranów kajakarstwa z całej Polski co stanowiło więcej niż połowę liczby wszystkich uczestników mistrzostw. Od juniora począwszy a na seniorach kończąc. Tendencja raczej nie zdrowa, która kilka miesięcy później w Mistrzostwach Polski w kajakarstwie w Bydgoszczy objawiła się faktem, że startowało tam dwukrotnie więcej weteranów aniżeli zawodników wyczynowych. Sportowców czynnie uprawiających kajakarstwo i objętych szkoleniem PZK i jedynych na jakich stać polskie kajakarstwo. Nic ująć nic dodać. Tak naprawdę to załamka.

Kolejną imprezą sezonu, tym razem organizowaną przez nas w Olsztynie były regaty, które zamierzamy organizować cyklicznie o nazwie Mistrzostwa Polski Północnej w Kajakarstwie Weteranów i Młodzików. Zawody te odbyły się 02.sierpnia po raz pierwszy i zgromadziły licznych zawodników z Polski Północnej oraz innej części Polski oraz sporą grupę młodzików, głównie dzieci naszych członków Stowarzyszenia. A było ich sporo. Ogólnie odbyło się 14 biegów kajakowych i odbywały się one przeważnie pod nasze dyktando. Zdobyliśmy 12 medali. 4 złote ( Andrzej Kamiński w C-1, Leszek Konarzewski w K-1, Gulak Jarosław i Bogdan Gulak w K-2.), 4 srebrnei 4 brazowe. Wszystko na dyst. 500m. Tylko w samym biegu kanadyjek powyżej 40 lat wystartowało 12 zawodników. Ważnym wydarzeniem był fakt wyścigu kobiet kanadyjek w C-1 na 500m. Był to pierwszy oficjalny wyścig kobiecych kanadyjek w Polsce wygranym przez zawodniczkę Maję Madziewicz przed Martą Choromańską obie z OKSW Olsztyn. Rozegraliśmy również na zakończenie regat jeden bieg smoczych łodzi na dyst. 500 m. Osady były mieszane losowo spośród uczestników zawodów. Niespodziewanie ten ostatni bieg smoczych łodzi wzbudzał największe emocje. Dwie kompletne Smocze Łodzie zaciekle rywalizowały ze sobą do ostatnich metrów z różnicą zaledwie setnych sekund na mecie. Po wyścigach integrując się było co przeżywać i opowiadać przy muzyce i kiełbasce z grilla do późnych godzin wieczornych

I tak na w/w i opisanych Mistrzostwach Polski  kajakarstwa Seniorów i Juniorów w Bydgoszczy dn. 20.08. które są również naszymi M. Polski Weteranów wystartowaliśmy  16 osobową ekipą z Olsztyna z nazwiskami tych samych zwykle weteranów na których zawsze możemy liczyć . Zdobyliśmy tam ogółem 11medali (6 złotych w tym Andrzej Kamiński, Zrajkowski Tomek, Konarzewski Leszek, Jarosław Gulak, Bogdan Gulak, Jan Ambroziak. Ponadto 3 srebrne i 2 brązowe) zajmując drużynowo wysokie II miejsce za weteranami z Poznania. Pojawiła się na tych regatach po raz pierwszy wśród konkurencji liczna grupa silnych weteranów z Gdańska z kilkoma sławnymi nazwiskami.  Daje to do myślenia i z pewnością przełoży się na ich wysokie notowania w przyszłości. W Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym jaki odbył się na dyst. 21 km w Krakowie nie zabrakło naszych weteranów i tak Adam wyszkowski w K-1 zdobył IV miejsce. Natomiast w K-2 wspólnie z kolegą Krzysztofem Szurlejem zdobyli w swojej kat. wiekowej ( powyżej 40 ) lat złoty medal. W regatach Pucharu Świata Weteranów Kajakarstwa w Tynie w Czechach Olsztyn i Polskę reprezentował wspólnie z kolegąÂ  Krzysztofem Szurlejem nasz niezmordowany Adam Wyszkowski w osadzie K-2 i zajęli tam po niezbyt udanym starcie  i w wyjątkowo silnej konkurencji 40 latków 17 miejsce.

Rok 2007 Weteranów  PSWK  i ich sukcesy.

Sezon zaczęliśmy startem w Mistrzostwach Polski w Maratonie kajakowym w dn. 05-06.05. w Gorzowie Wielkopolskim. Regaty odbyły się na rzece Warcie i oczywiście nie obyło się bez niespodzianek. Płynąca woda oraz miejsca płytkie i nieprzewidywalne dno sprawiało zawodnikom wiele kłopotów. Nasze Stowarzyszenie reprezentowało 3 zawodników. I tak Andrzej Kamiński na dyst. 21 km zdobył w C-1 złoty medal wśród Mastersów. Andrzej Adamiuk był na tym samym dystansie w kat. K-1 również pierwszy a Adam Wyszkowski w tym samym biegu zdobył III miejsce. Drugą imprezą światową na której nie zabrakło naszych weteranów były regaty w ramach Mistrzostw Europy w Maratonie kajakowym w Tręcinie na Słowacji w dn.14-15.07. Udział w nich w kat. Masters wzięli Adam Wyszkowski , który zdobył na dyst. 21 km IV miejsce i Andrzej Adamiuk który w tym samym biegu był V.  W K-2 Adam Wyszkowski wspólnie z kolegą z Wrocławia Krzysztofem Szurlejem zdobyli w drugim dniu regta natym samym dyst. 21 km medal brązowy. Kolejne regaty to Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Augustowie w dn. 11-12.07. Olsztyn reprezentowało 3 weteranów. Andrzej Kamiński zdobył złoty medal w kat. C-1 na dyst. 10 km. Na tym samym dystansie w kat. K-1 Leszek Konarzewski zdobył medal srebrny a Adam Wyszkowski medal brązowy. Imprezą najważniejszą i zarazem najliczniej obsadzoną w roku 2007przez naszych weteranów była Mistrzostwa Europy Mastersów 2007 w kajakarstwie które odbyły się w Poznaniu. Fakt, że regaty takiej rangi odbywały się „tuż pod nosem” spowodowały, że udział w nich wzięło  7 kajakarzy i 6 kanadyjkarzy z Olsztyna reprezentantów  naszego Stowarzyszenia. Byli to kajakarze : Andrzej Adamiuk, Tomek Zdrajkowski, Jan Ambroziak, Zdzisław Grajżul, Adam Wyszkowski, Jarosław Gulak i Bogdan Gulak.  Kanadyjkarze natomiast to : Andrzej Kamiński, Jerzy Gąska, Marek Walczak, Wojciech Drozd, Piotr Traczewski i Paweł Traczewski. Był to bardzo udany występ naszych weteranów bo ogółem na dystansach 1000 m i 200 m łącznie zdobyliśmy 16 medali. W tym 8 złotych,  z tego 5 było udziałem kanadyjkarzy i 3 kajakarzy. Dwa srebrne, równo po jednym dla kajakarzy i kanadyjkarzy oraz 6 brązowych w tym 4 dla kajakarzy i 2 dla kanadyjkarzy.   Do sukcesów zaliczyć możemy też fakt zjawiska, że w 2007 wyjątkowo dużo przybyło nam nowych członków  w Stowarzyszeniu. Głównie byłych zawodników z kajakarstwa oraz innych dorosłych mieszkańców Olsztyna chcących wspólnie z nami trenować i spędzać aktywnie wolny czas. Dało się zauważyć również wyraźną tendencję, że wielu z nas spontanicznie zajmowało miejsca w smoczych łodziach i czynnie brało udział w licznych regatach smoczych łodzi. Nie zapominając przy tym o kajaku i kanadyjce w formie indywidualnych treningów. Okazuje się, że grupowy trening jest w stanie zmobilizować i zmienić  nawet tych najbardziej leniwych, którzy ciągle powtarzają, że chcieliby ale….!?

 DOKONANIA 2006

Kolejny rok działalności Polskiego Stowarzyszenia Weteranów Kajakarstwa za nami.
Sezon 2006 w naszym Stowarzyszeniu Kajakowych Weteranów był niezwykle udany pod każdym względem. Najważniejszym osiągnięciem jest fakt wpisania startów weteranów na stałe w sportowy kalendarz centralnych imprez kajakowych organizowanych przez Polski Związek Kajakowy. I tak np. już dziś wiemy, że Mistrzostwa Polski 2007 odbędą się wspólnie z seniorami i młodzikami 8-9. września w Poznaniu. Również liczny udział naszych Mastersów we wszystkich regatach krajowych i kolejnej edycji Mistrzostw Europy Masters. Liczba uczestników na każdej z tych imprez była zadowalająca. Uwzględniając wysokie wpisowe ( 100 Euro) w M.E. Masters, które odbyły się w Poznaniu, Polskę reprezentowało 41 weteranów z całej Polski. Wielu z nich to byli Olimpijczycy, Mistrzowie Świata, Europy i Polski. W tym aż dwunastu Weteranów z Olsztyna. Jako drużyna reprezentująca Polskę zajęliśmy w Poznaniu drużynowo wysokie III miejsce spośród 10 reprezentacji z całej Europy. Jako współorganizatorzy tych Mistrzostw, możemy być dumni z dobrej organizacji tej imprezy. Zebraliśmy wiele gratulacji i pochwał od naszych zagranicznych kolegów po wiośle. W drugiej najważniejszej imprezie roku 2006, Mistrzostwach Polski Weteranów, uczestniczyło ponad 80-ciu byłych mistrzów kajaka i kanadyjki. To również swoisty rekord frekwencji w porównaniu do lat ubiegłych. Niektóre biegi wymagały rozgrywania eliminacji. Sezon zakończył Maraton w Warszawie i tam również nie zabrakło naszych Weteranów. Chociaż dystans 20 km nie jest kochany przez wielu z nas. O wynikach poszczególnych imprez i zajętych miejscach indywidualnych zawodników informowaliśmy zawsze na bieżąco na naszej domenie. W celu większej promocji naszej idei weterańskiego ruchu w kajakarstwie, zamierzamy w okresie jesienno-zimowym zwołać Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze celem zmian w składzie Zarządu oraz zweryfikowania aktualnej listy członków Stowarzyszenia z myślą poszerzenia jej na całą Polskę. W roku 2007 na pewno nie zabraknie naszych weteranów na wszystkich ważnych imprezach międzynarodowych jak kolejna edycja M.E. Masters, które podobno mają odbyć się albo w Paryżu, albo w Trokach ( Litwa), lub w Berlinie. Dokładne miejsce tych mistrzostw znane będzie wiosną 2007. Jak wiemy Mistrzostwa Polski Weteranów 2007 odbędą się 8-9.09 w Poznaniu. Tam również wystawimy liczną reprezentację Olsztyna. Jedno pozostanie niezmienne. We wszystkich naszych działaniach głównym celem była i pozostanie idea wychowania wielopokoleniowego poprzez spędzanie wolnego czasu w formie czynnej rekreacji, oraz propagowanie zdrowego stylu życia w połączeniu z integracją naszego i innych środowisk. Tak trzymać!
Ciąg dalszy nastąpi.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 
You are here: Olsztyńskie Kajakarstwo Polskie Stowarzyszenie Weteranów Kajakarstwa